Česko je mimořádně bohaté na různé minerální prameny, ať už horké, či studené. Tyto prameny jsou pro své léčivé účinky hojně využívány již od středověku, kolem nich vzniklo přes 30 lázeňských měst. Lázeňstvím je proslulý zejména nejzápadnější výběžek České republiky, tzv. lázeňský trojúhelník, v němž se nacházejí Františkovy Lázně, Mariánské Lázně (obojí se studenými prameny) a samozřejmě celosvětově proslavené Karlovy Vary („vary“ od téměř vařící vody), založené Karlem IV, vyhledávané Petrem Velikým a dalšími osobnostmi světové historie a dnes navštěvované pacienty z celého světa, kteří si sem jezdí léčit nejrůznější zdravotní neduhy.
Naši táborníci se v Karlových Varech samozřejmě neléčí – ani to nepotřebují. Přesto na jednodenním výletu můžou ochutnat některý z léčivých pramenů, vyposlechnout si koncert na lázeňské kolonádě, obdivovat exkluzivní budovy sanatorií z 19. a 20. století, vyjet lanovkou nad město a kochat se úžasnou scenérií. Což je vlastně v kostce komplexní lázeňský režim, přispívající k harmonické relaxaci těla i ducha.
Zajímavou je i samotná cesta do Karlových Varů. Podnikáme ji „starosvětsky“ po železnici, po nejdelší lokální trati ve střední Evropě, která vede téměř opuštěnou a zapomenutou, ale o to na pohled z okna vlaku hezčí krajinou. Lázeňský relax tak začíná už pět minut po odchodu z tábora.